24 Haziran 2016 Cuma

Emrolunduğun Gibi Dosdoğru Ol!Emrolunduğun gibi dosdoğru ol, seninle birlikte tövbe edenler de... ve azgınlık yapmayın. Çünkü, O, her ne yaparsanız görmektedir.  
(Hud Suresi, 112.ayet)


Allah, bu ayetinde müminlere doğru istikamet üzerinde olun, yani dosdoğru olun diye bildiriyor. Doğru istikamette olmak demek, herhangi bir konuda Kuran’a uygun olmak demektir.

Yani Allah mümine diyor ki, bazı emirlerimde süperken bazılarında yamuk yumuk olma, hepsinde takvalı ol, mümine yaraşır ol... Kuran'da çizilen bütün profile uy, bütün emirlerimde tastamam ol. Birinde başarılı diğerinde başarısız olma.

Bir an bakınca insana zor geliyor, ibadetlerimi gereğince yerine getiremem, şu emre layıkıyla uyamam gibi... Oysa bu düşünceler Kuran'a göre kocaman bir hurafeden ibaret. Bunun kocaman bir kuruntu olduğunu, Allah'ın bizlere taşıyamayacağımız bir yük yüklemediğini bildirdiği ayetlerden anlıyoruz. Allah bize Kur'an'ı Kerim'i indirmiş, O'nu anlayarak okumamızı ve içinde yer alan her emri uygulamamızı buyurmuştur. Bu bize yüklediği bir sorumluluktur ve Allah taşıyamayacağımız bir yük yüklemediğini de bildirdiğine göre; bizler emrolunduğumuz gibi dosdoğru tastamam bir kul olabiliriz. Kuran'daki bütün buyruklara sıkı sıkıya bağlı bir kul olabiliriz. Gösterildiği gibi, Allah'a tam anlamıyla sadakat gösteren dört dörtlük müminler olabiliriz. Hedefimiz de bu olmalı. Üstelik Allah, dini bizim için kolaylaştırdığını da söylüyor, demek ki her konuda dosdoğru olmamız, istediğimiz ve gayret gösterdiğimiz takdirde, aslında bizim için zor olmaktan çıkacak.

Allah uğrunda O'na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır.
(Hacc Suresi, 78.ayet)

Allah hiçbir benliğe, yaratılış kapasitesinin üstünde bir yük yüklemez/teklifte bulunmaz.
(Bakara Suresi, 286.ayet)

İmanını gittikçe kuvvetlendiren, yavaş yavaş Allah yolunda gayret gösteren insan görecektir ki, Allah'ın izniyle gayret ve istek gösterdikçe, iyice düşünüp, iyice ve güzelce Allah'ın sözünü tutup, uyguladıkça takva artıyor.

Gönülden bir şekilde, samimi olma gayretiyle; Allah'ın her emrini bünyesinde taşımak ve doğru olana yönelmek isteyenlerin akıllarına Allah'ın şu vaadi gelsin inşallah:

Sana, en kolay olanı kolaylaştıracağız. 

(A'la Suresi, 8.ayet)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder