9 Mart 2015 Pazartesi

Peygamberler Dahi Hesaba Çekilecek

Bizim insanımız kendine maalesef çok güveniyor. ”Bir suçumuz varsa bu hayatta, Allah affetsin” mantığındalar. ”Benim kalbim temiz, ben iyi biriyim” diyerek dinen sorumlu oldukları bütün görevleri umursamıyorlar. Dini uygulamaya çalışanlar ise hurafelerin içine batmış, toz pembe uydurmalar yüzünden bir ayda kılınan teravih namazları ile günahlarının tümden affolunacağına inandırılmışlar.

Hesap günü kendini mümin zanneden bazı kimselerin tüm günahlarının affedilmediğini gördüğümüz gündür. Cehennem ise pek çok ”benim kalbim temiz, ben iyi biriyim” diyenlerle dolu olacak ayetlere göre belli ki.

Bizim hayatta önceliğimiz Allah olmalıdır. Attığımız her adımı önce ahireti daha sonra dünyayı hesap ederek atmalıyız. Hesap gününde bu dünyada sevdiğimiz hiçbir insanın derdine düşmeyeceğiz. Peygamberlerin dahi hesaba çekileceğini Allah bildiriyorken, insanların bu denli kendi amellerine güvenmelerine şaşıyorum doğrusu!

Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz; gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz. (Araf-6)

Peygamberlere ”Peygamberlik” verildi diye sorumlulukları yok sanmayalım. Onların da sorumluluğu çok büyük ve onlar da hesaba çekilecek aynı bizler gibi.

Bu sebepten ötürü, mümin, ”ben bu kadar hayır yaptım” diye değil, daha fazla ne yapabilirim, nerelerde eksiğim acaba; diye düşünmelidir.


Allah Var blogu ile ortak sitemizden de beni takip edebilirsiniz.

http://www.allahateslim.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder